brat rycerz

Imię

Tomasz

Grupa rekonstrukcyjna

Komandoria Chwarszczany, Grupa Odtwórstwa Historycznego

Nazwa sylwetki

Brat rycerz (fratres milities), Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, templariusz w stroju bojowym, szlachetnie urodzony, po ślubach zakonnych, dostojnik pełniący ważną funkcję w zakonie, zarządzający bogatą komandorią.

Datowanie

II połowa XIII w.

Region

Europa, obszar dzisiejszej Polski zachodniej

Wyposażenie

Hełm garnczkowy znalezisko z zamku Madeln (Niemcy). Czepiec pikowany, kryza kwadratowa wraz z doszytym kapturem kolczym. Przeszywanica, kolczuga, nogawice pikowane sznurowane wraz z doszytymi podeszwami skórzanymi, przyszyte i donitowane nogawice kolcze, rękawice kolcze naszyte na rękawice pikowane. Elementy kolcze nitowane ręcznie nitowane i spasowane, wzorowane na znaleziskach i ikonografii powszechnie występujących w krajach Europy Zachodniej oraz w Polsce, egzemplarz kolczugi i nogawica zachowana w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Elementy pikowane przeszyte ręcznie, lniane. Grot włóczni na podstawie znalezisk z Cedyni. Proporzec – Baucent (bauceant, baussant, gonfanon) na podstawie fragmentu fresku z San Bevignate, Perugia, Włochy ca. 1290 r. Miecz z okresu krucjat wraz z opasaniem na podstawie znalezisk i ikonografii. Pas rycerski – wzór nabijek na pas „kwiatki” z nagrobka brata rycerza z kościoła zakonnego London Church. Młot turecki (buławka) – okres XIII w. powszechnie występująca na terenach Europy Wschodniej. Puginał wraz z pochwą skórzaną. Tunika bojowa nakładana na zbroję, biała, wełniana, ręcznie szyta, na lewej piersi czerwony krzyż wełniany. Ostrogi z kółkiem gwiaździstym z mosiądzu, rekonstrukcja na podstawie znaleziska z okolic Chwarszczan/ Kostrzyn nad Odrą Tarcza klepkowa, trójkątna, malowanie wzorowe na pieczęciach i freskach związanych zakonem templariuszy, wielkość i kształt odpowiadająca realiom II połowie XIII w., poparte znaleziskami oraz ikonografia świecką. Osłony żelazne – kolana, piszczele, łokcie na podstawie ikonografii, poparte znaleziskami z regionu Niemiec. Podwiązki pod kolana skórzane tłoczone nakładane na nogawice kolcze, klamry mosiężne, na podstawie znalezisk. Łańcuch srebrny nakładany na zbroje, splot lisi ogon, krzyż srebrny, kuty, na podstawie znaleziska. Koszula, nogawice, gacie, pas gacny jedwabne, szyte ręcznie jedwabną nicią. Sznurki do mocowania jedwabne, ręcznie plecione. Sakwa skórzana, kaletka skórzana ręcznie tłoczona.

Krótki opis historyczny

Brat rycerz wyposażony był w najlepsze uzbrojenie ówczesnego okresu. Jako ciężka jazda stanowili elitę bojową i główną siłę uderzeniową zakonu. W zasadzie nie występują znaleziska wyposażenia przypisywane bezpośrednio templariuszom, dlatego większość przedstawianego wyposażenia wzorowana jest na ikonografiach przedstawiających templariuszy oraz popartych znaleziskami z obszarów, na których stacjonowała dana komandoria templariuszy. Do stworzenia wyposażenia sylwetki wykorzystane zostały znaleziska z Europy Zachodniej (Polska i Niemcy), okresu II połowy XIII w.

image/svg+xml

Menu

Follow me