O projekcie

Początek

Historia, zwłaszcza nauczanie o niej, kojarzy się z grubymi książkami, nudnymi wykładami i ogromną ilością dat, nazwisk i miejsc. To wszystko odstrasza, zwłaszcza młodego człowieka XXI wieku, który często jest skoncentrowany na kulturze obrazkowej. Opierając się właśnie na tym ostatnim postanowiłem stworzyć projekt, który przybliża minione dzieje za pomocą obrazu. Tak, w 2018 roku, zrodził się Poczet Odtwórców Polskich. Od 2014 roku mam przyjemność fotografować polski ruch rekonstrukcyjny. Obserwując ludzi, którzy dzielą się pasją postanowiłem ich sportretować. Wykorzystując doświadczenie na polu fotografii w grudniu 2018 roku, w Poznaniu, wykonałem pierwszą sesję do projektu. Kolejne, we Wrocławiu i Warszawie, podtrzymały we mnie wiarę, iż jest to projekt potrzebny, cieszący się uznaniem odtwórców i odbiorców. 

Idee projektu

Poczet Odtwórców Polskich ma trzy główne założenia. Po pierwsze,  ma być obrazem polskiego ruchu rekonstrukcyjnego, czyli dziesiątek ludzi z niesamowitą wiedzą, pasją oraz co najważniejsze – chęcią dzielenia się nimi. Po drugie Poczet ma wymiar edukacyjny – na jego podstawie entuzjaści historii mogą poszerzać swoją wiedzę, zaś ci, którym dotąd nie było po drodze z przeszłością – mogą się do niej przekonać za pomocą obrazu. Po trzecie zaś projekt ma stanowić zaplecze dla wszystkich tych, którzy chcą popularyzować wiedzę o przeszłości i piękno fotografii. Strona projektu, wzbogacona o stworzone przez odtwórców opisy może być doskonałym narzędziem do nauki, popularyzacji czy wspierania świadomości historycznej i patriotycznej.

Kontynuacja

W przyszłości chcę kontynuować projekt, zbierając kolejne sylwetki i ich opisy, tak, by Poczet mógł się swobodnie rozrastać. W swojej pracy liczę na współpracę zarówno z ośrodkami naukowymi, muzealnymi, kulturalnymi czy zajmującymi się działalnością wystawienniczą i związaną z publikacjami. Jeśli zainteresował Cię mój projekt, chciałbyś go w jakiś sposób wesprzeć lub wziąć w nim udział jako odtwórca – zapraszam do kontaktu. 

Informacje medialna o projekcie

Poczet Odtwórców Polskich we Wrocławiu. Zobacz stroje z dawnej epoki

Poczet Odtwórców Polskich, czyli moda sprzed wieków

Poczet Odtwórców Polskich – spójrz w twarz historii. Wyjątkowy projekt edukacyjny dla wszystkich!

Poczet Odtwórców Polskich we Wrocławiu. Dowiemy się jak wyglądali dawniej żołnierze, nadworne damy czy wikingowie [AUDIO]

Rozmowa Krzysztofa Klinkosza z Bartkiem Janiczkiem

Żywe lekcje historii coraz popularniejsze. „To jest już poważny sport” 

POCZET ODTWÓRCÓW POLSKICH (Wrocław) – Nihil Novi

Fakty o poranku

image/svg+xml

Menu

Follow me