Brat rycerz w stroju cywilnym

Imię

Tomasz

Grupa rekonstrukcyjna

Komandoria Chwarszczany, Grupa Odtwórstwa Historycznego

Nazwa sylwetki

Brat rycerz (fratres milities) w stroju cywilnym, szlachetnie urodzony, po ślubach zakonnych, dostojnik zakonny pełniący ważną funkcję w zakonie, zarządzający bogatą komandorią.

Datowanie

II połowa XIII w.

Region

Europa, obszar dzisiejszej Polski zachodniej

Wyposażenie

Czapka – złoty jedwab, podszyty wełną, wzór zachodnioeuropejski. Cotte/tunika – szata wierzchnia, strój paradny/odświętny biskupa praskiego, jedwab tkany złotą nicią. Wzór szaty na podstawie znaleziska z Pragi. Krój szaty popularny w Europie. Koszula, nogawice, gacie, pas gacny jedwabne, szyte ręcznie jedwabną nicią. Sznurki do mocowania jedwabne, ręcznie plecione. Płaszcz biały, wełniany, podszyty lnem, czerwony krzyż wełniany naszyty na lewej piersi, sznurki do wiązania jedwabne, ręcznie plecione. Coif/napotka – podstawowe nakrycie głowy, obowiązkowy element stroju cywilnego w zakonie (czapeczka), jedwabna, ręcznie szyta jedwabną nitką. Podwiązki pod kolana jedwabne, ręcznie plecione, klamry mosiężne, na podstawie znalezisk. Sakwa skórzana, kaletka skórzana ręcznie tłoczona. Buty skórzane, zapinane na guzy i bez szpiczastych nosów, gdyż reguła zakonu ich zabraniała, jako objawu przepychu i bogactwa. Na podstawie źródeł. Grot włóczni na podstawie znalezisk z Cedyni. Proporzec – Baucent (bauceant, baussant, gonfanon) na podstawie fragmentu fresku z San Bevignate, Perugia, Włochy ca. 1290 r. Miecz z okresu krucjat wraz z opasaniem na podstawie znalezisk i ikonografii. Pas rycerski – wzór nabijek na pas „kwiatki” z nagrobka brata rycerza z kościoła zakonnego London Church. Sygnet z pieczęcią zakonną, ukazującą dwóch uzbrojonych rycerzy na jednym koniu. Replika mało spotykanej formy kwadratowej a nie okrągłej pieczęci. Sygnet z krzyżem i szkliwieniem, rekonstrukcja znaleziska z obszaru Chwarszczan/Kostrzyna nad Odrą. Ostrogi z kółkiem gwiaździstym z mosiądzu, rekonstrukcja na podstawie znaleziska z okolic Chwarszczan/ Kostrzyn nad Odrą.

Krótki opis historyczny

Brat rycerz wyposażony był w najlepsze wyposażenie ówczesnego okresu. W zasadzie nie występują znaleziska wyposażenia przypisywane bezpośrednio templariuszom, dlatego większość przedstawianego wyposażenia wzorowana jest na ikonografiach przedstawiających templariuszy oraz popartych znaleziskami z obszarów, na których stacjonowała dana komandoria templariuszy. Do stworzenia wyposażenia sylwetki wykorzystane zostały znaleziska z Europy Zachodniej (Polska i Niemcy), okresu II połowy XIII w.

image/svg+xml

Menu

Follow me