sierżant Canadian Women’s Army Corps

Imię

Maria

Grupa rekonstrukcyjna

Nazwa sylwetki

Sierżant Canadian Women’s Army Corps (C.W.A.C.)

Datowanie

Oficjalnie rząd zezwolił od 13 sierpnia 1941 na utworzenie jako organizacja paramilitarna Kanadyjskiego Korpusu żeńskiej Armii. Oficjalnie włączenie do Armii Kanadyjskiej 13 marca 1942 r. do 1945 r.

Region

Kanada

Wyposażenie

Na zdjęciach widzimy mundur polowy sierżant CWAC. Battledress wzoru Kanadyjskiego z obszyciami narodowościowymi oraz regulaminowym beretem z przypinką. Dodatkowo sylwetka wzbogacona torbą i maską przeciwgazowa Mk. IV oraz hełm Mk. II.

Krótki opis historyczny

W 1941 r. C.W.A.C. był korpusem, który nie był oficjalnie częścią armii ani nie podlegał dyscyplinie wojskowej. Kobiety zostały przeszkolone na kierowców, urzędników, telefonistki, stenografki itp. Dopiero w marcu 1942 roku Korpus Armii Kanadyjskiej do Armii Kanadyjskiej. Wraz ze swoim nowym statusem Korpus przyjął struktury rangi wojskowej i insygnia. Członkinie C.W.A.C. nosiły naszywki z trzema połączonymi liśćmi klonu. Stworzenie C.W.A.C. było częścią szerszego trendu w Armii Kanadyjskiej. Została poprzedzona przez Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne (RCAF), w utworzeniu odrębnej służby kobiet zwanej jako Dywizja Kobiet RCAF, a latem 1942 r. do Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej została przyłączona Królewska Kanadyjska Służba Morska Kobiet. Z ciekawostek rekrutki musiały dysponować doskonałym zdrowiem ( kat.A1), mieć od 18-41 lat, mierzyć co najmniej pięć stóp wzrostu( 152 cm) i ważyć około 105 funtów, nie mogły być zamężne, karane za przestępstwa i posiadać dobry charakter.

image/svg+xml

Menu

Follow me